Sevdalıları Kudüs’ü yalnız bırakmadı

Trabzon Kudüs Kardeşlik Derneği, başlattığı insani yardım kampanyalarına devam ediyor.

Sevdalıları Kudüs’ü yalnız bırakmadı

Trabzon Kudüs Kardeşlik Derneği, Türkiye’den Kudüs’e Aksa sloganıyla başlattığı insani yardım kampanyalarına ara vermeden devam ediyor.

Hicri 1444 Ramazan’ın ana başlığını “Mescid-i Aksa Yalnız Kalmasın” olarak belirleyen dernek, Kudüs sevdalılarının katkılarıyla Siyonist İsrail’in işgali altındaki Kudüs’te anlamlı bir organizasyona daha imza attı.

İşgalcilerin son yıllarda özellikle Ramazan ayında Mescid-i Aksa’ya düzenledikleri insanlık dışı müdahalelerle yalnızlaştırmaya çalıştığı Kudüs’te, gerek Filistin’in gerekse dünyanın dört bir yanından Ramazan iklimini yaşamaya gelen Müslümanlara iftar paketleri dağıtımı yapıldı.

 

 

 

Ekonomik anlamda da büyük baskılara maruz kalan Kudüslü Müslümanların % 85’i yoksulluk sınırının altında yaşıyor. Bu anlamda ihtiyaç sahibi ailelerin Kudüs’te tutunabilmeleri için insani yardım çalışmalarının öneminin farkında olan dernek yönetimi aylık gıda ihtiyaçlarına katkı olması açısından kumanya dağıtımı da gerçekleştirdi.

 

 

Ramazan ayı boyunca infak geleneğinin en üst seviyeye çıktığı bir iklimde fitre, fidye ve zekat gibi teberrularını Kudüs’e göndermek isteyenlerin emanetleri de ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı. Dernek, Kudüs’teki ihtiyaç sahibi ailelere nakit desteği dağıtırken Kudüslüler Türkiye’ye olan şükranlarını dile getirdi.

 

Bakanlık ve valilik onaylı yardım kampanyası düzenleyen Trabzon Kudüs Kardeşlik Derneği özellikle Kudüslü yetimlerle ilgili kamuoyu oluşturmayı başardı. Aylık 250 TL’lik katkılarla oluşan “Yetimlik Sadece Dillerde Kalsın” isimli çalışma Kudüs sevdalıları arasında ciddi karşılık buldu. Yetimlere Ramazan Bayramı öncesi bayramlık kıyafetlerin dağıtıldığı proje çerçevesinde Kudüs’te Müslüman esnafların desteklenmesine de dikkat ediliyor.

 

Trabzon Kudüs Kardeşlik Derneği, Mübarek Mescid-i Aksa’nın boş bırakılmaması için hayati öneme haiz gördüğü bir başka projeyi de hayata geçiriyor. Adına “Beyarık Seferleri” denilen ve ilk uygulamaları Selahaddin Eyyubi dönemine kadar uzanan çalışma, Kudüs ve Mübarek Mescid-i Aksa açısından hayati öneme sahip. Kudüs’e uzak bölgelerdeki Müslümanların Mübarek Mescid-i Aksa’ya gelmelerini cazip hale getirmek, Kudüslü esnafların alışveriş nedeniyle ayakta kalmasını sağlamak gibi sonuçları olan bu proje çerçevesinde otobüsler tutularak Kudüs’e seferler düzenleniyor. Sabah bulundukları bölgeden Aksa’ya gelen Müslümanlar gün içinde vakitlerini Aksa’da geçiriyor. Haftalık alışverişlerini de Kadim Kudüs’teki esnaflardan temin eden Müslümanlar akşam aynı otobüslerle evlerine geri dönüyorlar. Selahaddin Eyyubi, Kudüs’ü 88 yıllık haçlı işgalinden kurtardıktan sonra Müslümanları tanzim ederek her gün bayraklarıyla bu nöbet işlemini tutmalarını tertip etmiş ve Aksa’nın boş kalmamasını sağlamıştı. Günümüzdeki Müslümanlar da benzer projeleri hayata geçirerek Mübarek Mescid-i Aksa’nın boş kalmamasını sağlamaya gayret ediyorlar.

Paylaş: