Kudüs'te Eğitim

Kudüs’te Eğitim

Kudüs’teki eğitimin %51’i İşgalci İsrail’in kontrolünde bulunuyor.

İsrail’in 1967’de işgal ettiği Kudüs’te eğitim birçok açıdan zorluklarla dolu. Filistin müfredatına bağlı kalmaya çalışan okullar işgalci İsrail’in kontrolünden geçiyor. Derslerde kullanılan kitaplar, İsrail eğitim bakanlığının kontrolünden ve onların istedikleri şekilde kullanılabiliyor.

Hazırlanan raporlara göre Kudüs’te 2200 dersliğe ihtiyaç var. Ancak bu dersliklerin inşası için İsrail makamları gerekli izinleri vermiyor. Bundan dolayı Filistinli okul yöneticileri yeni kayıtların birçoğunu kabul edemiyorlar. Bununla birlikte eğitmenlerin bazıları Batı Şeria bölgesinden Kudüs’e gelmek zorunda kalıyorlar. Bunlar da kontrol noktalarındaki keyfi ve geciktirici uygulamalar dolayısıyla bazen derslere gelemiyorlar. Okul yönetimleri öğrencilerden sadece kitap paralarını istiyor (Yaklaşık 50 Şekel, 85 TL) ancak İşgal yönetimi okullara binlerce dolarlık vergiler uyguluyor.

Kudüs’ün doğusunda 90 Bin Filistinli öğrenci var, yalnız okulların durumu ve derslik sayısı yetersiz. Mevcut bulunan vakıf okullarının ayakta durması da gittikçe zorlaşıyor. İşgal yönetiminin uyguladığı baskılar maddi anlamda bu okulları zorlamaya devam etmektedir.

Okulların çoğunda bilgisayar, fen laboratuvarları ve oyun alanları mevcut değil.

 

Lise son sınıfa kadar okulu terk eden öğrencilerin oranı %50’yi bulmaktadır.

 

Öğrencilerin %30’u her gün utanç duvarını kullanmak zorundadır. 

 

Kudüs’te yaklaşık 187 okul bulunmaktadır. Bunların 36’sı vakıf okulu, 79’u özel okul, 52’si İsrail Millî Eğitim Bakanlığı’na ve Kudüs Belediyesi’ne bağlıdır. 13 okul Sakhnin denen bir şirket tarafından, 7 okul ise BM tarafından yönetilmektedir.

 

Öğrencilerin %53’ü İsrail rejiminin okullarında, %7’si BM’ye bağlı okullarda okumaktadır. Bu da % 60 demektir. Bu okullarda İsrail rejiminin belirlediği müfredata göre eğitim verilmektedir.

Yüksek eğitim için yeterlilik sınavını geçen Arap öğrencilerin neredeyse yarısı yüksek eğitimde kendine yer bulamamaktadır. Bunun nedeni bu öğrencilerin Psikometrik Giriş Sınavı’nda yeterli başarıyı gösterememeleridir.

 

İşgalci Yahudi belediye yönetimi (Müslümanlara ait bir yönetim Kudüs’te bulunmuyor) yıllık eğitim bütçesinin eğitimle ilgili kısmının çoğunu Kudüs’ün batısında Yahudilerin çoğunlukla yaşadığı bölgelerdeki derslik yapımına ayırıyor.

Kudüs, İbranice, Arapça ve İngilizce eğitim veren birçok okula sahip. 1925 yılında kurulan Kudüs İbrani Üniversitesi, dünyadaki en ünlü 100 okul arasına girdi. Yönetim kurulunda, Sigmund Freud ve Albert Einstein gibi ünlü Yahudi bilim adamları bulundu. Üniversite birçok Nobel ödülü kazanan isim yetiştirdi. Okulun sahip olduğu en önemli varlıklardan biri, beş milyon kitap bulunduran İsrail Millî Kütüphanesi’dir.

Al-Quds Üniversitesi, 1984 yılında kurulduve Arap ve Filistinlilere eğitim vermeye başladı. Üniversite kendisini Kudüs’te bulunan tek Arap üniversite olarak tanımlar. New York’taki Bard Koleji ve Al-Quds Üniversitesi, birleşerek, Yaser Arafat’ın ofisi ve Filistin meclisi olmak üzere inşa edilen binada bir kolej kurdu.

Kudüs’teki Yahudi eğitimi veren okullar dini eğitimlere daha fazla ağırlık vermektedir. Bu tip okullar cazibeyi artırmak için çeşitli burs imkanlarını devreye sokmaktadır. Bu ayrıcalıklar sadece eğitimde değil hayatın her alanında kendisini göstermektedir. Bunun sebebi Kudüs’te Yahudilik inancının daha fazla yayılması isteğidir. Kudüs’te bulunan yüzlerce sivil toplum örgütleri fanatik Yahudi varlığının Kudüs’te artması için çeşitli projeler hayata geçirmeye devam etmektedirler.